Podobne artykuły

NIE ŻYJE PAWEŁ ADAMOWICZ

2019.01.14 15:51 | © pudelek.pl

13 stycznia 2019 roku, w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika. Po szybkiej reanimacji został odwieziony do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Adamowicz przeszedł kilkugodzinną operację i o 2:30 lekarze poinformowali media, że operacja się udała i pacjent przeżył. Niestety dodali również, że w dalszym ciągu był w stanie krytycznym.

Galeria

Urazy były bardzo ciężkie: poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej. O wszystkim zadecydują najbliższe godziny - powiedział dr Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. leczniczych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Operacja trwała pięć godzin, przetoczyliśmy 41 jednostek krwi. Urazy były bardzo ciężkie - poskreślał Tomasz Stefaniak

Wielu mieszkańców praktycznie od razu zdecydowało się na oddanie krwi dla prezydenta. Niestety pomimo starań mieszkańców oraz lekarzy, Pawła Adamowicza nie udało się uratować.

14 stycznia około godziny 12:30 PAP potwierdził informację o śmierci Pawła Adamowicza. Żona polityka znajdowała się w tym czasie na pokładzie samolotu rządowego, lecącego z Londynu.

Nie udało się wygrać ze wszystkim, co dotknęło prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zmarł niedawno - powiedział przed godziną 15 obecny w Gdańsku minister zdrowia Łukasz Szumowski

Paweł Adamowicz był z zawodu prawnikiem, jednak w 1994 roku na stałe związał się z samorządem gdańskim. Na początku był przewodniczącym rady miasta, a później, nieprzerwanie od 1998 roku - prezydentem Gdańska. Z Platformą Obywatelską związał się zaraz po jej powstaniu - w 2001 roku, jednak w 2015 roku zdecydował się na zawieszenie członkostwa. To właśnie wtedy prokurator postawił mu zarzuty, które dotyczyły nieprawidłowości w oddanych przez niego oświadczeniach majątkowych. Piotr Adamowicz został również ukarany karą grzywny, z powodu naruszenia nietykalności cielesnej jednego z członków Młodzieży Wszechpolskiej.

Prezydent, pomimo licznych ataków prawicy, a także spraw sądowych, które miał na swoim koncie, był darzony przez mieszkańców ogromną sympatią. Dowodem na to były ich głosy, oddawane przez lata przy urnach wyborczych.

Piotr Adamowicz w 1999 roku poślubił Magdalenę Abramską, z którą doczekał się dwóch córek - Antoniny oraz Teresy.

Sprawca ataku na prezydenta został zatrzymany i przebywa obecnie w areszcie.

Polecane artykuły

Komentarze (0)

Dodajesz komentarze jako gość, aby odpowiadać i oceniać komentarze innych osób zaloguj się

Top Tygodnia

Wybrane dla ciebie